Riot přiznává cenzuru LGBTQ+ postav na některých trzích

7. 11. 2022 – 15:08
0
Riot přiznává cenzuru LGBTQ+ postav na některých trzích
zdroj: Foto: Riot Games

Diverzita a inkluze jen do určité míry

Studio Riot Games před časem odhalilo nového šampiona pro svůj hit League of Legends. K'Sante, jak se hrdina jmenuje, je sice jednou z více než 160 hratelných postav, má ale na kontě jedno prvenství. Je totiž prvním černým gayem, za kterého v League of Legends můžete hrát.

Riot k příležitosti jeho uvedení v různých veřejných prohlášeních hovořil o důležitosti podpory reprezentace menšin, pro firmu je údajně inkluze a diverzita na nejvyšších příčkách žebříčku hodnot. Přesto se ale ukazuje, že na některých trzích si firma dává s prezentací svých hrdinů pozor.

V rozhovoru pro magazín Sky News výkonný producent hry Jeremy Lee přiznal, že v některých teritoriích, která jsou vůči LGBTQ+ komunitě nepřátelská, Riot značně upravuje komunikaci a představování jednotlivých hrdinů, případně odstraňuje některá slova (jako je třeba partner nebo milenec).

Hra je sice ve všech teritoriích stejná, oficiální web se ovšem lokalizuje separátně. Každá oblast může podle Leeho informovat takovým způsobem, aby to zapadalo do místní kultury. V zemích, kde členům LGBTQ+ komunity hrozí například tresty smrti, se tedy zřejmě Riot diverzitou a inkluzí příliš neohání.

K'Sante má nicméně přímo v herním světě dokonce i romantický vztah, jeho orientace tak není pouze nějakým přílepkem, který na příběhové pozadí nemá vliv. Jeden ze scénáristů hry, Michael Luo, v rozhovoru pro Washington Post uvedl, že právě implementace skutečného vztahu byla velmi důležitá.

„Vždycky jsem měl pocit, že v romantických vztazích se projeví jak vaše nejlepší já, tak vaše nejhorší já, protože je to intimní vztah mezi dvěma lidmi a projeví se v něm všechny vaše zranitelnosti. Chtěl jsem, aby Tope (milenec K'Santeho) neexistoval jen jako zmínka,ale abychom jej zobrazili v příběhu, vizuálně, a i když není hratelnou postavou, chtěl jsem, abychom ukázali, že tito dva lidé měli smysluplný vztah."

Zdroje:
RIOT